آیا شوک جدیدی در انتظار بازار مسکن است؟

رکود بازار مسکن به دلیل نیاز مبرم مردم به کالای اساسی و مهم مسکن، موقتی است و به دلیل انباشته شدن بیش از حد تقاضا پشت دربهای این بازار به زودی درب بازار مسکن شکسته می شود.

آیا شوک جدیدی در انتظار بازار مسکن است؟
آیا شوک جدیدی در انتظار بازار مسکن است؟

رکود در بازار مسکن ؟!

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز"، یک کارشناس مسکن گفت: رکود بازار مسکن نه از میزان تقاضای خریداران مسکن می کاهد و نه برمیزان تولید مسکن می افزاید، بلکه بلعکس، هم میزان متقاضیان مسکن را انباشته می کند و هم تولید مسکن را کاهش می دهد و تنها همین دلیل کافی است که بگوییم یک شوک جدید در انتظار بازار مسکن است.

محمود رشیدی زاده کرمانی تاکید کرد: رکود بازار مسکن به دلیل نیاز مبرم مردم به کالای اساسی و مهم مسکن، موقتی است و به دلیل انباشته شدن بیش از حد تقاضا پشت دربهای این بازار به زودی درب بازار مسکن شکسته می شود.

وی با بیان اینکه هر چه مدت زمان رکود، بیشتر باشد، آثار شوک پس از رکود بر بازار هم بیشتر خواهد بود، تصریح کرد: این دوره از رکود که در آستانه ورود به سال چهارم است، که در نوع خود در 20 سال گذشته بی سابقه بوده است و مطمئنا آثار شوک بر این بازار پس از خروج از رکود هم بیشتر خواهد بود.

این کارشناس مسکن افزود: انباشته شدن متقاضیان مسکن، پشت درب بازار مسکن، حدی دارد و به نظر می رسد پس از انتخابات ریاست جمهوری96، آغاز ورود متقاضیان انباشته به بازار مسکن باشد.

رشیدی زاده خاطر نشان کرد: مهمترین شوکی که با هجوم متقاضیان انباشته، به بازار مسکن وارد می شود، "اخلال درسیستم بالانس بازار" یعنی همان معادله عرضه وتقاضای بازار است.

وی افزود: هنگامی که میزان متقاضیان مسکن از عرضه مسکن پیشی بگیرد، با افزایش ناگهانی و بسیار زیاد قیمت مسکن مواجه خواهیم شد.

این فعال بخش مسکن بابیان اینکه هرچند در دوران رکود مسکن، میزان تولید مسکن به شدت افت می کند و در دوران پسا رکود، میزان تقاضا از میزان عرضه بیشتر است، تصریح کرد: متاسفانه حقیقت تنها به همین نکته خلاصه نمی شود، بلکه در دوران پسا رکود، همان میزان عرضه هم به آسانی انجام نمی شود وعرضه کنندگان مسکن، خریداران را به اصطلاح، در آب نمک قرار می دهند!

رشیدی زاده در توضیح این اصطلاح گفت: در آب نمک قرار دادن خریداران مسکن یعنی عرضه کنندگان مسکن روز به روز قیمت کالای خود را بیشتر اعلام می کنند و خریداران با قیمت پیشنهادی قبلی را در انتظار می گذارند وبه واسطه های بین خود و خریداران،یعنی مشاوران املاک، می گویند فعلآ فلان خریدار را در آب نمک قرار بدهید.

رییس سابق اتحادیه مشاوران املاک کرمان بابیان اینکه در دوران پسا رکود، همان میزان عرضه ی محدود مسکن نیز با این شرایط صورت می گیرد، تصریح کرد: بعضی ها تصور میکنند که با پایان یافتن رکود بازار مسکن، رونق، جایگزین آن می شود اما حقیقت این است که پایان رکود در بازار مسکن، به معنی «آغاز آشفتگی» و«آغاز افزایش روز به روز قیمت» دربازار مسکن است.

این کارشناس مسکن در پاسخ به این سؤال ایسنا که چاره کار چیست که بازار مسکن در دوران پس از رکود به این وضعیت دچار نشود؟، گفت:در این زمینه دولت باید دوران رکود بازار را مدیریت کند.

وی در توضیح این نظریه افزود: دولت در دوران رکود بازار مسکن که تولید مسکن به شدت افت می کند باید از تولید کنندگان مسکن حمایت کند تا در دوران پسا رکود، بازار با مشکل کمبود مسکن مواجه نباشد.

رشیدی زاده با بیان اینکه متاسفانه نگاه دولت به بخش مسکن سطحی تر ازنگاه به سایر بخشهای کم اهمیت تر است، خاطر نشان کرد: دولت خود را موظف به کنترل بازار میوه و یا بازار مرغ در برهه زمانی مختلف می داند اما چنین وظیفه ای را در خصوص بازار مسکن که یکی از نیازهای واجب و اساسی مردم است احساس نمی کند.